Haberler

İletişim : 0 332 342 14 44 E-mail: bilgi@ktb.org.tr      Tarih : 31.10.2023     Okunma Sayısı : 2995

Konya Ticaret Borsası Meclisi Ekim Ayı Toplantısı gerçekleştirildi. Konya Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Büyükalim'in açtığı toplantıda, soykırıma dönüşen Gazze'ye yönelik saldırıları dolayısıyla İsrail'i kınayan bildiri yayınladı.
Meclis Üyeleri yayınladıkları bildiride, "Filistin topraklarında hedef gözetmeksizin çocukların, kadınların, masum sivillerin üzerine bomba yağdıran, katliamlar gerçekleştiren İsrail'i kınıyor ve lanetliyoruz" mesajı verdi.
Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik, "İsrail'in hastane, okul, ibadethane, çocuk, kadın demeden Gazze'deki vahşice saldırganlığı ve katliamları yüreğimizi yakmaktadır. Şu ana kadar 8 binden fazla kardeşimiz hayatını kaybetmiştir. Gazze halkı, abluka altında su, gıda ve tıbbi malzemeden yoksun hayatta kalmaya çalışmaktadır. İnsanlığın gözü önünde 21. Yüzyıl vahşeti yaşanmaktadır. Türkiye ise tek başına Gazze'nin yanında mücadele ediyor. Unutulmamalıdır ki Filistin sahipsiz değildir. Dünya sessiz kalsa da biz kalmayacağız.
Türkiye olarak maziden atiye bağlı olduğumuz Filistinli kardeşlerimizin, şanlı direnişin yanında olmaya devam edeceğiz. İşgalci ve katil İsrail'i kınıyor ve lanetliyorum" dedi.
Çevik, bölgede kalıcı istikrarın sağlanması, gözyaşı ve acıların dinmesi için İsrail'in 1967 sınırlarına dönerek, toprak bütünlüğü sağlanmış ve Başkenti Doğu Kudüs olan Bağımsız Filistin Devleti'nin varlığını tanınması gerektiğini vurguladı.

Meclis Başkanı Mehmet Büyükalim tarafından okunan kınama bildirisi şöyle;

"Gazze'de hedef gözetmeksizin çocukların, kadınların, masum sivillerin üzerine bomba yağdıran, katliamlar gerçekleştiren İsrail'i kınıyor ve lanetliyoruz.
İsrail, işgal politikası ile 1948'den itibaren Filistin topraklarında terör estirmekte, katliamlar gerçekleştirmekte, bölgenin asli unsuru Müslüman kardeşlerimizi yerlerinden etmektedir.
Gazze'ye yönelik saldırıları da vahşettir, insanlık adına utançtır.
Hastane, okul, cami ayrımı yapmaksızın binlerce kadın, çocuk, masum sivilin katledilmesi İsrail'in en temel insani değerlerden yoksun olduğunun göstergesidir.
Saldırılarla karanlığa gömülen Gazze halkı, abluka altında su, gıda, yakıt ve tıbbi malzemeden yoksun hayatta kalmaya çalışmakta, varoluş mücadelesi vermektedir.
Kısacası insanlığın gözü önünde 21. Yüzyıl vahşeti yaşanmaktadır.
Yaşanan katliamların topyekûn sorumlusu da 'savunma hakkı' çıkışıyla İsrail'in yönetiminin şımarıklıklarına kol kanat geren, saldırıları meşrulaştıran Avrupa, Amerika ve sessiz kalan İslam ülkeleridir.
Ancak insanlık daha fazla ölmeden, Gazze'de yaşanan bu vahşeti durdurmak için tüm insanlığı, uluslararası kuruluşları harekete geçmeye davet ediyoruz. Filistin topraklarında işlenen bu suçlardan dolayı İsrail hesap vermeli, sorumluları yargılanmalıdır. İsrail yönetimi soykırıma varan operasyonları derhâl durdurmalı, iki devletli çözüm için ateşkes sağlanmalıdır.
Saldırıların daha fazla acı, ölüm ve gözyaşından başka hiçbir şey getirmeyeceği, zulümle âbâd olunmayacağı tarihi bir gerçekliktir. Bölgede kalıcı istikrarın sağlanması, gözyaşı ve acıların dinmesi, Müslümanların, Yahudilerin, Hristiyanların huzur içinde yaşaması için İsrail 1967 sınırlarına dönmeli, toprak bütünlüğü sağlanmış ve Başkenti Doğu Kudüs olan Bağımsız Filistin Devleti'nin varlığını tanınmalıdır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ifade ettiği gibi, adil bir barışın kaybedeni olmayacaktır.
Unutulmamalıdır ki Filistin sahipsiz değildir.
Türkiye olarak dini, tarihi ve kültürel değerlerle bağlı olduğumuz Filistinli kardeşlerimizin yaşadığı büyük acıları yüreğimizde hissediyoruz.
Dünya sessiz kalsa da biz kalmayacağız.
"Bir gece ansızın" şiarıyla şanlı direnişin yanında olmaya devam edeceğiz.
Konya Ticaret Borsası Meclis Üyeleri olarak, katliamlarıyla tarihe kara bir leke olarak geçen İsrail'i, destekçilerini, işbirlikçilerini, kınıyoruz, lanetliyoruz."

Diğer Haberler

Haber Arşivi

Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) işlem faaliyetlerini yürütmek üzere yeniden yapılanan BorsaKonya Ürün Piyasası Aracı Kurumu (ÜPAK) AŞ, tarımsal emtia işlem piyasasına hız ve derinlik getirecek, daha faz ... Devamı

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca ve Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Konya Ticaret Borsası (KTB) Şubat Ayı Meclis Toplantısı'na katıldı.

...
Devamı

Konya Ticaret Borsası'nın ev sahipliğinde Konya il/ilçe Oda/Borsa Başkanları İstişare Toplantısına katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, oda/borsa başkanları ile birlikte çalışarak, Türk özel ... Devamı

Konya Ticaret Borsası Ekim Ayı Meclis Toplantısı'nda iş adamlarıyla buluşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, "Tarım şehri, tarımın başkenti olduğumuzu her platforma vurgulamaya ça ... Devamı

TOBB Ticaret Borsaları Konsey Başkanı ve Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik, Cumhuriyetin kuruluşunun 100. Yılı dolayısıyla mesaj yayınladı.

Kahramanlıkla dolu, zafer ...
Devamı