Haberler

İletişim : 0 332 342 14 44 E-mail: bilgi@ktb.org.tr      Tarih : 31.10.2023     Okunma Sayısı : 3014

Konya Ticaret Borsası Ekim Ayı Meclis Toplantısı'nda iş adamlarıyla buluşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, "Tarım şehri, tarımın başkenti olduğumuzu her platforma vurgulamaya çalışıyoruz" dedi.

Konya Ticaret Borsası (KTB) Ekim Ayı Meclis Toplantısı'na, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da katıldı. Toplantının açılışını gerçekleştiren Konya Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Büyükalim, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay'ı Meclis toplantısında ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti.

BAŞKAN ÇEVİK: BAŞKAN ALTAY ŞEHRİMİZİ GURURLANDIRDI

Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik de, birlik ve beraberliğin olduğu yerde rahmet ve bereketin olduğunu belirterek, Konya'da tüm kurum ve kuruluşlarla iş birliği içinde çalıştıklarını ifade etti.

Dünyanın en büyük yerel yönetim teşkilatı olan Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG)'nin dönem başkanlığını devralan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay'ı tebrik eden Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik, "140 ülkeden 240 bin belediye ve 175 bölge teşkilatının oluşturduğu Dünya Belediyeler Birliği'nin dönem başkanı olması şehrimizi gururlandırmıştır. Bu zorlu görevde kendilerine başarılar diliyorum" dedi.

Borsa'nın çalışma ve faaliyetleri hakkında bilgi veren KTB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik, "Konya Ticaret Borsası, II. Abdülhamit döneminde 1907 tarihinde açılmıştır. Anadolu'da kurulan ilk borsalardan biri olarak 116 yıllık köklü geçmişiyle tarımsal üretim ve ticaretine değer katmayı sürdürmektedir. Tarım, gıda ve hayvancılığa yönelik sektörel komiteleri, 1.300'e yakın üyesi, tarımsal ticarete rekabetçilik, şeffaflık, derinlik katan Elektronik Satış Salonu, bağlı ortaklıkları, akredite laboratuvarı, lisanslı depo yatırımları, TOBB Oda/Borsa Akreditasyon Sisteminde ticaret borsaları içinde birinci olarak A seviye akredite borsa özelliği ve sosyal projeleriyle etkin bir konumdadır. Gelinen süreçte Borsamız, dünyadaki tarımsal faaliyetleri yakından takip ederek tarımsal ticareti belli bir standarda kavuşturmaya çalışmakta, tarımsal ürün ve emtialar üzerine düzenlenmiş finansal piyasalar açısından etkin bir noktada hizmet vermektedir" dedi.

BAŞKAN ALTAY: KONYA ADINA BÜYÜK BİR PRESTİJ OLDU

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da şunları söyledi: "Cumhuriyetimizin 100. yılında Dünya Belediyeler Birliği başkanlığı gibi önemli bir görevi üstleniyor olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Dünyada barışın, huzurun, kardeşliğin sağlanması için yoğun bir gayret içerisinde olacağız. UCLG Dünya Konseyi kapsamında dünyanın 50 farklı ülkesinden 400'e yakın yerel ve bölgesel yönetim temsilcisi Konya'da ağırlandık. Konya'nın ne kadar sakin ve ne kadar temiz bir şehir olduğunu vurguladılar. Biz de kendilerine 'Konyalılar kirletmiyorlar, şehirlerini temiz tutuyorlar' diyoruz. Onun için Konya adına büyük bir prestij oldu. Bu güzel ifadeler marka şehrimizin başarısının bir göstergesidir."

BAŞKAN ALTAY: TARIM ŞEHRİ, TARIMIN BAŞKENTİYİZ

Aynı zamanda Cumhurbaşkanımızın talimatıyla kurulan Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği Başkanlığı görevini de yürütüyorum. Bu birliğin içinde Borsamız ve odalarımız da var. Tarım şehri, tarımın başkenti olduğumuzu her platforma vurgulamaya çalışıyoruz. Çünkü merkezi burada Tarım Şehirleri Birliği'nin. Büyükşehir Yasası'yla birlikte tarımsal konularda da üreticilerimize daha fazla destek olmaya başladık. Çünkü ciddi bir çiftçi kesimimiz var. Tarımsal üretimin, gıdanın önemi pandemiyle birlikte dünyada daha iyi anlaşıldı. Bu bilinçle ürün çeşitliliğinin arttırılması noktasında faaliyetler yürütüyoruz, üreticilerimize örnek oluyoruz. Eğitim faaliyetleriyle birlikte tarım ürünlerimizi markalaştırma yolunda yoğun bir çalışma içindeyiz. Bunun için Bilim Merkezi'nin yanında Yöresel Ürünler Satış Merkezi inşa ediyoruz. Şehrimize gelen ve giden insanların, kadın kooperatiflerin ürettiği yöresel ürünlere ulaşması noktasında önemli bir merkez olacak. 90 yakın kadın kooperatif ile bir ön görüşme gerçekleştirdik. 'Ürettiğin değil sattığın senindir' anlayışıyla ürünlerimizin pazarlanmasına ve markalaşmasına katkı sunmuş olacağız" dedi.

Belediyecilik çalışmalarında istişareye büyük önem verdiklerini belirten Başkan Altay, iş dünyası ile bir araya gelmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. Başkan Altay, "Konya iş dünyamız üretim, yatırım, istihdam, ihracat hedefiyle şehrimiz ve ülkemiz ekonomisine değer katmakta. Bu anlamda beklentileri ve önerileri bizim için önemli. Konya hepimizin şehri. Onun için her yapılanın ne kadar kıymetli olduğunu ve şehrimizin ne kadar geleceğe taşıdığının farkındayız. İş dünyamızla da iş birliği içinde inşallah daha iyi şeyler yapacağız" diye konuştu.

Başkan Altay, konuşmasının devamında yeni dönem projeleri hakkında Meclis üyelerine bilgi verdi. Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik ve Meclis Başkanı Mehmet Büyükalim toplantının ardından Başkan Altay'a çini tablo hediye etti.

Diğer Haberler

Haber Arşivi

Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) işlem faaliyetlerini yürütmek üzere yeniden yapılanan BorsaKonya Ürün Piyasası Aracı Kurumu (ÜPAK) AŞ, tarımsal emtia işlem piyasasına hız ve derinlik getirecek, daha faz ... Devamı

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca ve Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Konya Ticaret Borsası (KTB) Şubat Ayı Meclis Toplantısı'na katıldı.

...
Devamı

Konya Ticaret Borsası'nın ev sahipliğinde Konya il/ilçe Oda/Borsa Başkanları İstişare Toplantısına katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, oda/borsa başkanları ile birlikte çalışarak, Türk özel ... Devamı

Konya Ticaret Borsası Meclisi Ekim Ayı Toplantısı gerçekleştirildi. Konya Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Büyükalim'in açtığı toplantıda, soykırıma dönüşen Gazze'ye yönelik saldırıları dolayısıy ... Devamı

TOBB Ticaret Borsaları Konsey Başkanı ve Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik, Cumhuriyetin kuruluşunun 100. Yılı dolayısıyla mesaj yayınladı.

Kahramanlıkla dolu, zafer ...
Devamı