KTB Elektronik Satış İşlem Piyasası İş Akışı

İletişim : 0 332 342 14 44 E-mail: bilgi@ktb.org.tr

Laboratuarda işlemi tamamlanmış numuneler satışı gerçekleştirilmek üzere satış salonunda bekletilir.
Salon satışında alım yapabilmek için elektronik imza ile sisteme giriş yapılmalıdır. Her firma sadece bir elektronik imza ile alım yapabilmektedir.
Satış işlemleri Elektronik sistemde yapılmakta ve ürünlerin dolaşması için konveyör sistemi kullanılmaktadır.
Ürün numuneleri kayıt sıralarına göre seanslar halinde sisteme tanıtılarak satışa sunulur. Her seansta 30 ürün satışa sunulur. Seans süresi yaklaşık 20 dk' dır.
Her esnafın önünde, satışa sunulan ürünlerin analiz değerlerini görebilecekleri ve ürünlere fiyat verebilecekleri Dokunmatik LCD (Multitouch) Full HD ekran bulunmaktadır.
Satışı yapılacak ürünler konveyör sistemi üzerindeki numune tabaklarında esnafın önünden geçer. RFID sistemi ile esnaf önünden geçen tabaktaki ürünün tüm özeliklerini görebilir ve numuneden örnek alabilir.
Geçiş esnasında esnaflar almak istedikleri ürünlerden bir miktar ürün numunesini masalarındaki tablalara koyarak istedikleri ürünleri fiziksel olarak inceleyebilmekte ve Lcd ekranlarda analiz değerlerini görerek kalite kriterlerine göre fiyat vermelerine olanak sağlanmaktadır.
Satış için verilen süre tamamlandığında, ürüne en yüksek fiyatı veren esnafın fiyatı satış veznelerine otomatik olarak gönderilmektedir.
Müstahsiller seans esnasında gerçekeleşen fiyat değişimlerini anlık olarak Bekleme Salonundaki ekranlar üzerinden izleyebilmektedirler.
Seans sonunda ürün sahipleri ürüne ait fiyat bilgilerini Satış Salonu Veznesi üzerindeki LED Ekrandan görebilmektedirler aynı zamanda anosn edilerek satışıya bilgi verilmektedir.
Müstahsil belirlenen fiyata ürününü satmak isterse satış işlemi gerçekleşir ve tescil işlemi yapılır. Müstahsil tarafından fiyat beğenilmezse satış işlemi iptal edilir.