Haberler

İletişim : 0 332 342 14 44 E-mail: bilgi@ktb.org.tr      Tarih : 06.01.2020     Okunma Sayısı : 2055

Konya Ticaret Borsası, Ziraat Bankası ile "Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansmanı" protokolü imzaladı. İmzalanan protokol ile tedarik zincirlerinde finansman kaynaklı yaşanan aksaklıklar ve tahsilat problemlerinin giderilmesi hedefleniyor.

Ziraat Bankası'ndan Finansman Kolaylığı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Ziraat Bankası tedarik zincirlerinde finansman kaynaklı yaşanan aksaklıkları ve tahsilat problemlerini gidermek üzere "Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansmanı Projesi" başlatıldı.

Proje kapsamında Konya Ticaret Borsası (KTB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik ve Ziraat Bankası Konya Bölge Başkanı Faruk Bişiren bir araya gelerek Borsa üyeleri için "Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansmanı" protokolünü imzaladı.

"Protokol, ticari mal alım-satımlarında güvenli ticaret sistemi ve kolay finansman imkânı getirecek" diyen KTB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik, "Tedarik Zincirinin işleyişini ve devamlılığını kolaylaştırıyoruz. Üreticiler veya satıcılar, tahsilat ile uğraşmadan, güven içinde mallarını satabileceklerdir. Sattıkları mal bedelini, alacak riski taşımadan, Ziraat Bankası garantisiyle peşin ya da taksitli alacaklar. Alıcılar da uygun vade ve maliyette finansman temin ederek, tedarik ihtiyaçlarını karşılayacaklar. 1,5 seneye ulaşan kredi imkanına kavuşacaklar. Böylece nakit akışlarını rahatlatacaklar" ifadesini kullandı.

Ziraat Bankası Konya Bölge Başkanı Faruk Bişiren de "Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansmanı ürünümüzle alıcılar ve satıcılar arasında büyük bir tedarik zinciri kuruyor, üye iş yeri ve kurumsal kart altyapımız üzerinden özel fiyatlama ve vade avantajı sunuyoruz" dedi.

BANKKART BAŞAK TEDARİK ZİNCİRİ FİNANSMANININ FAYDASI;

Projenin ana amacı tedarikçi ve alıcılarını banka üzerinde oluşturulan kapalı devre bir sisteme tanımlanarak alım satım işlemlerinin Ziraat Bankası Garantörlüğünde gerçekleştirilmesi olup böylece tahsilat konusunda her iki tarafında riski sıfıra indirilmektedir.

Ürünün satıcılar (tedarikçi) açısından faydaları:
- Tahsilat riskinin sıfıra indirilmesi
- Esnek vade ve taksit imkânları ile daha fazla satış yapabilme imkânı

Ürünün alıcılar açısından faydaları:
- Finansmana kolay erişim: Ödemeleri taksit ve vadeler ile yapma imkânı
- Kredi/çek kullanmadan kendi tedarikçisi ile banka üzerinden ticaret yapması
- Artan kredi limitleri

SİSTEM:
- Alım-satım işlemleri POS cihazları üzerinden işlemektedir.
- Tedarikçilerin (Satıcı), POS cihazlarına özel bir yazılım yüklenecektir.
- Alıcılara ise, ticari kredi kartı tahsis edilecektir.
Bu proje ile tedarikçiler mal teslim ettiği ve alacak kaydettiği firmaların ödemelerini POS cihazı aracılığıyla Esnek Vade Seçeneği ve Eşit Taksit Seçeneği olmak üzere iki farklı seçenek ile alabilecektir.

ÖRNEK OLARAK;
Tedarikçi, 100.000 TL'lik bir mal sattığında, pos cihazına 18 aya kadar aylık ya da 3 aylık eşit taksitlerle ödeme alabilecek.

Aynı şekilde tedarikçi, 100.000 TL'lik mal satışını, tıpkı bir çek gibi maksimum 540 gün olmak üzere vadeli bir şekilde yapabilecektir. Bu durumda 540 gün sonra yapacağı tahsilatta herhangi bir problem yaşamayacaktır çünkü muhatabı artık banka olacaktır. Tahsilatı da bankadan yapacaktır.

Kart limiti tahsisatı bankacılık koşullarına firmanın risk durumuna göre banka tarafından belirlenecektir. Herhangi bir üst limit bulunmamaktadır.

Herhangi bir sektör kısıtlaması yoktur. Oda ve borsa ile sektör meclisi üyesi firmalarımız bu imkândan faydalanabilecektir.

Bu sistem sadece tedarik zincirinde birbirine entegre olmuş ticari işletmeler arasında uygulanacak olup, her satış bu kapsamda değerlendirilemeyecektir.

Örnek vermek gerekirse, bir otel işletmesine gıda tedariki sağlayan bir ticari işletme otel işletmesinin sahip olduğu Bankkart üzerinde vadeli satış yapabilecektir.

Detaylı bilgi için sektorler@tobb.org.tr ve guvenliticaret@ziraatbank.com.tr adresiyle iletişime geçebilirsiniz.

Diğer Haberler

Haber Arşivi

"En hızlı büyüyen 100 şirketin" belirlendiği "Türkiye 100" programı 7. dönem başvuruları başladı. Başvuru için son tarih 31 Mart 2021.

2021 yılı TOBB Türkiye 100 programı, Türkiye Odalar v ...
Devamı

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından "Milli Ekonomi Güçlü Türkiye" vurgusu ile açıklanan "Ekonomi Reformları Paketi" Makroekonomik Politikalar ve Yapısal Politikalar olmak üzere 2 ana b ... Devamı

Konya iş dünyasını temsil eden Konya Ticaret Odası, Konya Ticaret Borsası, Konya Sanayi Odası ve KONESOB ortak bir açıklama yaparak, vaka sayısında yüksek riskli gruplar arasında yer alan Konya'ya "Te ... Devamı

Konya Ticaret Borsası, online eğitim alan ihtiyaç sahibi öğrencilere dağıtılmak üzere klavyeli tablet desteğinde bulundu.

KTB'den Öğrencilere Tablet Desteği

Türkiye Odalar ve Borsala ...
Devamı

Yeni yatırımlar ve iş fırsatları için Türkiye'ye gelen Kazakistan'daki MTT Holding Yönetim Kurulu Başkanı Temur Medjitov, Konya Ticaret Borsası'nı ziyaret etti.

Kazakistan'dan Borsamıza Zi ...
Devamı