Haberler

İletişim : 0 332 342 14 44 E-mail: bilgi@ktb.org.tr      Tarih : 13.01.2021     Okunma Sayısı : 9424

Yeni yatırımlar ve iş fırsatları için Türkiye'ye gelen Kazakistan'daki MTT Holding Yönetim Kurulu Başkanı Temur Medjitov, Konya Ticaret Borsası'nı ziyaret etti.

Kazakistan'dan Borsamıza Ziyaret

Kazakistan'da faaliyet gösteren MTT Holding Yönetim Kurulu Başkanı Temur Medjitov, Genel Müdürü Edem Umerov ve Yatırım Danışmanı Mukhamed Ali Suleymanov, İnterNation Grup Genel Koordinatörü Recep İçin'le birlikte Konya Ticaret Borsası'nı ziyaret etti.

Ziyarette Konya Ticaret Borsası (KTB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik'in yanı sıra Borsamız Meclis Üyeleri Özkan Taşpınar, Erkut Gürbüz ve Kazım Küçükçöğen de hazır bulundu.

"KAZAKİSTAN İLE KÖKLÜ BİR GEÇMİŞE SAHİBİZ"

KTB Başkanı Hüseyin Çevik, MTT Holding Yönetim Kurulu Başkanı Temur Medjitov'a borsamızın işleyişi ile Konya'nın tarımsal üretim ve ticaretindeki önemi hakkı bilgi verdi. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Çevik, 1907 yılında kurulan Konya Ticaret Borsası'nın tarımsal üretim ve ticaretine değer kattığını belirtti. Üretici ve alıcıyı ortak bir platform da buluşturan, gerçek piyasa fiyatının oluşmasını sağlayan bir kurum olduklarını ifade eden Çevik, "Dünyadaki tarımsal faaliyetleri yakından takip ediyoruz. Tarımsal ticareti belli bir standarda kavuşturmaya çalışıyoruz. Tarımsal ürün ve emtialar üzerine düzenlenmiş finansal piyasalar açısından etkin bir noktada hizmet veriyoruz" dedi.

Konya'nın tarımsal üretim, tarımsal ticaret ve tarımsal istihdam açısından ülkemizin en önemli merkezlerden birisi olduğuna dikkat çeken Çevik, "Tarıma elverişli geniş arazi varlığı ile ülkemizin tarım başkenti olarak kabul edilmektedir. Hububat başta olmak üzere birçok tarımsal üründe birinci sıradadır. Konya Kapalı Havzası, 3 milyon tona yakın mısır üretimi ile de Türkiye'nin mısır ihtiyacının yarısını karşılamaktadır. Yine ayçiçeği üretimin de de Trakya'dan sonra öne çıkmaktadır. Küçükbaş, büyükbaş hayvan varlığı ile et, süt ve yumurta üretiminde de önemli bir potansiyele sahiptir. Türkiye'nin tohumluk üretiminin yaklaşık yüzde 40'ını da karşılar hale gelen Konya da organik tarımda da gelişme gözlenmektedir. Bu açıdan şehrimiz, ülkemizdeki tarımsal üretim ve tarımsal ticaretindeki faaliyetlere önemli kaynak ve fırsatlar sunmaktadır" dedi.

Tarihi ve kültürel olarak Kazakistan ile ilişkilerin köklü bir geçmişe sahip olduğunu ifade eden Çevik şunları söyledi: "Ticaret olarak da iki ülke arasındaki ilişkilerimiz gelişmektedir. Yıllık ihracat ve ithalatımız sürekli artmaktadır. Kazakistan, tarıma elverişli geniş arazileri, meraları, iklim koşulları ile tarımsal faaliyet alanında öne çıkan ülkeler içindedir. Özellikle tahıl üretimiyle dikkat çekmekte, dünyanın en büyük tahıl ihracatçısı 10 ülkeden biridir. Bu açıdan ziyaretten çok memnun kaldık. İki ülke arasındaki tarımsal üretim ve ticaretinin gelişmesi adına stratejik işbirliğini başlatmak ve sürdürmek için ellimizden geleni yapmaya hazırız" dedi.

"BORSA'YI ZİYARET ETMEKTEN MEMNUN OLDUK"

Konya Ticaret Borsası'nı ziyaret etmekten son derece memnun olduklarını belirten MTT Holding Yönetim Kurulu Başkanı Temur Medjitov da ticari iş birliklerini geliştirme adına Türkiye'de birtakım ziyaretler gerçekleştirdiklerini söyledi. Başarılı çalışmaları için Konya Ticaret Borsası yönetimine ve ekibine teşekkür eden Medjitov, Kazakistan ile Konya arasındaki ikili ilişkilerin gelişimi açısından Borsa'nın büyük bir vizyoner bakış ortaya koyduğunu belirtti. Ziyaret sonunda günün anısına KTB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik, Temur Medjitov'a hediye takdiminde bulundu.

Diğer Haberler

Haber Arşivi

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla açıklama yapan Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik, "FET֒cüler tarafından gerçekleştirilen hain girişim Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdo ... Devamı

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun, 9 Haziran 2021 tarih ve 31506 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu kanun ...
Devamı

Konya Ticaret Borsası'nda, 2020/2021 hasat sezonunun ilk mahsul arpası işlem gördü.

Türkiye'nin tahıl ambarı konumundaki Konya Ovası'nda yetiştirilen ilk mahsul arpa, Elektronik Satış Salonu ...
Devamı

Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerinin sınırlanmasına katkı sunmak ve KOBİ'lere uygun koşullarda finansman desteği sağlamak amacıyla "2021 Nefes Kredisi", Bankaların katılımı ile TOBB ve KGF iş b ... Devamı

"En hızlı büyüyen 100 şirketin" belirlendiği "Türkiye 100" programı 7. dönem başvuruları başladı. Başvuru için son tarih 31 Mart 2021.

2021 yılı TOBB Türkiye 100 programı, Türkiye Odalar v ...
Devamı