Haberler

İletişim : 0 332 342 14 44 E-mail: bilgi@ktb.org.tr      Tarih : 25.07.2022     Okunma Sayısı : 353

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı İbrahim Yumaklı, Konya Ticaret Borsası'nda gerçekleşen Gong Töreni ile ASLİDAŞ Merkez ve Çumra Şubesini ziyaret etti.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı İbrahim Yumaklı, Konya Ticaret Borsası (KTB) Elektronik Satış Salonu'nda hasat sezonu nedeniyle gong törenine katıldı, ASLİDAŞ Merkez ve Çumra Şubesini ziyaret etti. Programda konuşan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı İbrahim Yumaklı, Konya Ticaret Borsası'nın yaptığı çalışmalarla tarımsal üretim ve ticarete değer kattığını ifade etti.

Programa AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, DSİ Konya 4. Bölge Müdürü Mehmet Ekinci, Tarım İl Müdürü Ali Ergin, AK Parti İl Başkanı Hasan Angı, Ulusal Hububat Konseyi Başkanı Özkan Taşpınar, Orta Anadolu Un Sanayicileri Derneği Başkanı Emre Tekbaş ve tarım paydaşları katıldı.

KTB BAŞKANI ÇEVİK: TARIMA VE TARIMSAL TİCARETE DEĞER KATIYORUZ

Gong töreni açılışında konuşan Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik, 1907 yılında Sultan II. Abdülhamit Han'ın fermanıyla kurulan Anadolu'nun ilk borsalarından biri olduklarını belirterek, "Konya'nın tahıl ambarı olması sebebiyle, Türkiye'nin en büyük hububat borsası konumundadır. Borsamız, Peygamber Efendimizin Medine Pazarı anlayışıyla kurulmuştur. Bu anlayışla tarıma ve tarımsal ticarete değer katmaktadır" dedi. "Borsa olarak, üyelerimize daha kaliteli bir alt yapıyla hizmet sunmak için kendimizi sürekli geliştirmenin ve yenilenmenin gayreti ve çabası içindeyiz" diyen Çevik, şunları kaydetti: "Bu vizyonla Türkiye'nin ilk elektronik satış salonu yatırımını gerçekleştirerek geleneksel ticareti modern ticari anlayışla bütünleştirdik. Yeni sistem satış salonu, spot işlemlere hız, güven ve kalite vurgusuyla yıllık işlem hacimlerine canlılık Katmıştır. Bu sistem ile bölgesel ve ulusal anlamda hizmet çıtamız yükselmiştir. Yoğun bir emek sonrası hasat edilen ürünler değerinde işlem görürken, çiftçilerimiz ve üreticilerimiz de alın terinin karşılığını alabilmektedir."

YUMAKLI: BORSACILIKTA KONYA İYİ PERFORMANS GÖSTERİYOR

Gong seansı öncesi açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı İbrahim Yumaklı, çiftçilere teşekkür etti. Yumaklı, "Hep söylüyoruz, Türkiye'nin üretimi kendi ihtiyaçlarına yetecek kadardır ama bunun burada vücut bulması gurur verici. Tarladan tüketicinin sofrasına kadar her aşamasında emeğini, alın terini döken her kesimden kardeşim, arkadaşım ve büyüğüm için tebriklerimi sunuyorum. Hepinize hayırlı uğurlu olsun" dedi. Borsaların değişmesinin, gelişmesinin üreticiler için son derece önemli olduğunu belirten Yumaklı, "Burada da hakikaten Konya iyi performans gösteriyor. Elektronik Satış Salonunda görüldüğü gibi Borsalarımız sayesinde üreticilerimiz alın terinin karşılığını almaktadır. O yüzden borsalarımızın gelişmesi son derece önemli. Ben Konya Borsamıza teşekkür ediyorum" dedi. Hasadın bol ve bereketli olmasını dileyen Yumaklı, duanın ardından satış salonundaki gongu çaldı. KTB Başkanı Hüseyin Çevik, günün anısına Tarım Bakan Yardımcısı Yumaklı'ya çini tablo hediye etti.

ASLİDAŞ MERKEZ VE ÇUMRA ŞUBE ZİYARETİ

Gong Törenin ardından KTB bünyesinde hizmet veren Anadolu Selçuklu Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk AŞ (ASLİDAŞ) Merkez ve Çumra Şubesi'nde incelemelerde bulunan Yumaklı, 306 bin tonu aşan lisanslı depo yatırımları ile Borsa'nın tarımsal ürün ve emtialar üzerine düzenlenmiş finansal piyasalar açısından etkin bir noktada hizmet vermektedir.

Lisanlı depoculuğa önem vererek tarım ürünlerini yatırım aracına dönüştürdüklerini belirten Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik, şunları söyledi: "Lisanslı depoculuk sistemini tarımsal ticaretin merkezine alarak, borsacılığı küresel anlamda geliştirmeliyiz. Borsası olarak bu anlamda lisanslı depoculuk sistemine önem verdik. 2014 yılında ASLİDAŞ'ı kurarak Konya'nın ilk Türkiye'nin bir alanda kurulu en büyük lidaşı olduk. 4 ilçede TMO'ya ait depolar kiralanmış, depolara ilave yatırımlar yapılmış ve lisanslı depoculuğa uygun olarak lisans kapasiteleri arttırılmıştır. ASLİDAŞ, 306 bin tonu aşan depo yatırımlarına Yunak, Çumra, Sarayönü, Ilgın, Çeltik ve Karapınar'da devam etmektedir. ASLİDAŞ, bölgenin depolama kapasitesini arttırırken şehrimizin tarımdaki gücünün sembollerinden biri olmaktadır."

Konuşmaların ardından tarlada biçerdöver kullanarak, ürünü hasat eden Tarım Bakan Yardımcısı Yumaklı, hasat sezonunun bereketli olmasını, ülkemize, sektöre, bölgemize hayırlar getirmesini diledi.

Diğer Haberler

Haber Arşivi

Konya İl ve İlçeleri Meclis Üyeleri İstişare Toplantısı'na katılan Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik, tarımsal üretim ve ticaretinin aksamaması, ülkemizin gıda krizi yaşamaması için büyük ga ... Devamı

Konya Ticaret Borsası'nda meclis üyeleri ile bir araya gelen TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, "Gelecekte dünyayı besleyen ülke dünyanın lideri olacak. Gelecek tarım-hayvancılık sektöründe" dedi.< ... Devamı

TOBB Oda- Borsa Akreditasyon Sistemi kapsamında Konya Ticaret Borsası, en yüksek puan ile A seviyesinde "TOBB Akreditasyon Sertifikası" alarak yine birinci oldu.

Konya Ticaret Borsası, hiz ...
Devamı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Konya Ticaret Borsası Elektronik Satış Salonu'ndaki Gong Töreni'ne katıldı. Borsa'nın lisanslı depo yatırımı ASLİDAŞ'ı da ziyaret eden Bakan Muş, Konya'nın modern borsacılık ... Devamı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla açıklama yapan TOBB Ticaret Borsaları Konsey Başkanı ve Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik, "15 Temmuz, istiklal ve istikba ... Devamı