Haberler

İletişim : 0 332 342 14 44 E-mail: bilgi@ktb.org.tr      Tarih : 04.08.2022     Okunma Sayısı : 1024

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Konya Ticaret Borsası Elektronik Satış Salonu'ndaki Gong Töreni'ne katıldı. Borsa'nın lisanslı depo yatırımı ASLİDAŞ'ı da ziyaret eden Bakan Muş, Konya'nın modern borsacılık yapısıyla örnek olduğunu belirtti.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, çeşitli ziyaretler kapsamında geldiği Konya'da ilk olarak, Konya Ticaret Borsası (KTB) Elektronik Satış Salonu'nda gong töreni ile satış işlemini başlattı, ASLİDAŞ'ı ziyaret ederek lisanslı depo yatırımlarını yerinde inceledi.

Programa Vali Vahdettin Özkan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, AK Parti Konya Milletvekili Selman Özboyacı, AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı, AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, AK Parti İl Başkanı Hasan Angı, MHP İl Başkanı Remzi Karaaslan, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü ve tarım paydaşları katıldı.

KTB BAŞKANI ÇEVİK: HİZMET ÇITAMIZI YÜKSELTİYORUZ

Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik, 1907 yılında Sultan II. Abdülhamit Han'ın fermanıyla kurulan Anadolu'nun ilk borsalarından biri olduklarını belirterek, "Konya'nın tahıl ambarı olması sebebiyle, Türkiye'nin en büyük hububat borsası konumundadır. Şehrimizin tarımsal üretim potansiyelinin öneminin farkında olarak tarıma ve tarımsal ticarete değer katmaktadır. Zamanın kıymetli, rekabetin yoğun yaşandığı günümüzde ticaret artık küresel piyasaların içinde olduğu elektronik ortamda yapılmaktadır. Bu anlamda 2011 yılında elektronik satış salonu ile modern borsacılığın ve lisanslı depoculuğun alt yapısını oluşturduk. Yeni sistem satış salonu, spot işlemlere hız, güven ve kalite vurgusuyla yıllık işlem hacimlerine canlılık Katmıştır. Bu sistem ile bölgesel ve ulusal anlamda hizmet çıtamız yükselmiştir. Yoğun bir emek sonrası hasat edilen ürünler değerinde işlem görürken, çiftçilerimiz ve üreticilerimiz de alın terinin karşılığını alabilmektedir. Borsa olarak, tarımsal emtia ticaretinin dijitalleşmesi noktasında çalışmalarımız devam etmektedir. Gelinen süreçte borsamız, dünyadaki tarımsal faaliyetleri yakından takip ederek tarımsal ticareti belli bir standarda kavuşturmaya çalıştırmakta, tarımsal ürün ve emtialar üzerine düzenlenmiş finansal piyasalar açısından etkin bir noktada hizmet vermektedir" dedi.

BAKAN MUŞ: KONYA BORSACILIKTA ÖRNEK

"Modern bir borsa, teknolojinin tüm imkanlarından faydalanılmış" diyen Bakan Mehmet Muş, şunları kaydetti: "Anadolu'nun kalbi, tahıl ambarı Konya'dayız. Konya çok önemli bir tahıl üretim merkezi ve modern borsacılık hizmeti ile fiyatların belirlenmesinde de önemli bir rol oynuyor. Borsaların gelişmesi, geleneksel borsacılığı günümüz modern borsacılıkla birleştirmesi üreticiler, tüccarlar ve sanayiciler için son derece önemlidir. Konya bu anlamda örnek konumda. Elektronik Satış Salonunda görüldüğü gibi Borsalarımız sayesinde üreticilerimiz alın terinin karşılığını almaktadır."

"Alım satımlar hayırlı olsun, bereketli olsun" temennisinde bulunan Bakan Muş, duanın ardından satış salonundaki gongu çaldı. KTB Başkanı Hüseyin Çevik, günün anısına Ticaret Bakanı Mehmet Muş'a çini tablo hediye etti.

BAKAN MUŞ, ASLİDAŞ'I ZİYARET ETTİ

Gong Törenin ardından KTB bünyesinde hizmet veren Anadolu Selçuklu Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk AŞ (ASLİDAŞ)'ı ziyaret eden Bakan Muş, lisanlı depo yatırımlarını ve işlemlerini yerinde inceledi. Lisanlı depoculuğa önem vererek tarım ürünlerini yatırım aracına dönüştürdüklerini belirten Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik, şunları söyledi: "Lisanslı depoculuk sistemini tarımsal ticaretin merkezine alarak, borsacılığı küresel anlamda geliştirmeliyiz. Borsa olarak bu anlamda lisanslı depoculuk sistemine önem verdik. İlk olarak 2014 yılında 100 bin ton kapasiteli ASLİDAŞ'ı kurduk. 4 ilçede TMO'ya ait depolar kiralanmış, depolara ilave yatırımlar yapılmış ve lisanslı depoculuğa uygun olarak lisans kapasiteleri arttırılmıştır. ASLİDAŞ, 306 bin tonu aşan depo yatırımlarına Yunak, Çumra, Sarayönü, Ilgın, Çeltik ve Karapınar'da devam etmektedir. ASLİDAŞ, bölgenin depolama kapasitesini arttırırken şehrimizin tarımdaki gücünün sembollerinden biri olmaktadır." İncelemenin ardından Bakan Yumaklı, lisanslı depo yatırımları ile de Borsa'nın tarımsal üretim ve ticaretine değer kattığını ifade etti.

Diğer Haberler

Haber Arşivi

Konya Ticaret Borsası'nın ev sahipliğinde Konya il/ilçe Oda/Borsa Başkanları İstişare Toplantısına katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, oda/borsa başkanları ile birlikte çalışarak, Türk özel ... Devamı

Konya Ticaret Borsası Ekim Ayı Meclis Toplantısı'nda iş adamlarıyla buluşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, "Tarım şehri, tarımın başkenti olduğumuzu her platforma vurgulamaya ça ... Devamı

Konya Ticaret Borsası Meclisi Ekim Ayı Toplantısı gerçekleştirildi. Konya Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Büyükalim'in açtığı toplantıda, soykırıma dönüşen Gazze'ye yönelik saldırıları dolayısıy ... Devamı

TOBB Ticaret Borsaları Konsey Başkanı ve Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik, Cumhuriyetin kuruluşunun 100. Yılı dolayısıyla mesaj yayınladı.

Kahramanlıkla dolu, zafer ...
Devamı

Konya iş dünyasını temsil eden Konya Ticaret Borsası, Konya Ticaret Odası ve Konya Sanayi Odası tarafından ortak bir açıklama yapılarak, Konyalı firmalar hakkında çıkarılan asılsız ve mesnetsiz dediko ... Devamı