Haberler

İletişim : 0 332 342 14 44 E-mail: bilgi@ktb.org.tr      Tarih : 28.09.2022     Okunma Sayısı : 287

Konya Ticaret Borsası'nda meclis üyeleri ile bir araya gelen TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, "Gelecekte dünyayı besleyen ülke dünyanın lideri olacak. Gelecek tarım-hayvancılık sektöründe" dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Konya Ticaret Borsası'nı ziyaret ederek meclis üyeleri ile bir araya geldi.
Konya Ticaret Borsası (KTB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik, Meclis Başkanı M. Namık Köklüsoy ve Meclis Üyeleri'nin hazır bulunduğu ziyarette TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, üyelerin talep ve sorunlarına yönelik istişarede bulundu.
Borsa'nın çalışma ve faaliyetleri hakkında bilgi veren KTB Başkanı Hüseyin Çevik, 1907 yılında Sultan II. Abdülhamit Han'ın fermanıyla kurulan Konya Ticaret Borsası'nın, bir asrı aşan kurum kültürüyle şehrimiz ve ülkemiz tarımsal üretim ve ticaretine değer kattığını ifade etti. Çevik, "Gelinen süreçte tarım, gıda ve hayvancılığa yönelik sektörel komiteleri, 1.300'e yakın üyesi, tarımsal ticarete rekabetçilik, şeffaflık, derinlik katan Elektronik Satış Salonu, iştirakleri, yatırımları, A seviyesinde akredite borsa özelliği, sosyal projeleri ve yüzyılı aşan kurum kültürüyle ülkemiz Ticaret Borsaları içinde etkin bir yapıdadır. Uluslararası arenada Türkiye'nin prestiji ve menfaatleri doğrultusunda değişen ve gelişen piyasa şartlarına göre; veri ve sunucu merkezi yenileme, akıllı teknoloji tasarım ve geliştirme merkezi çalışmaları, akıllı tarım teknolojilerinin kullanım süreçlerine ilişkin çiftçilere yönelik eğitimlerin yanında Güneş Enerjisi Santrali (GES) gibi yenilenebilir enerji kaynakları, karbon salınımı ve sıfır atık faaliyetleriyle çevresel projelere katkı sunmaktadır. Dünyadaki tarımsal faaliyetleri yakından takip ederek tarımsal ticareti belli bir standarda kavuşturmaya, tarımsal ürün ve emtialar üzerine düzenlenmiş finansal piyasalar noktasında da en iyi şekilde hizmet vermeye çalışmaktayız" dedi.

HİSARCIKLIOĞLU: TARIM VE HAYVANCILIK GELECEĞİN SEKTÖRÜ

Konya'nın tarım ve hayvancılığın merkezi olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu da, "Borsamız Türkiye'de tarım ticaretinin gelişmesi için büyük bir çaba içerisinde. Bugün itibariyle 5 yıldızlı hizmet veren akredite bir oda. Bütün bunlar için kendilerini kutluyorum. Konya Ticaret Borsamızın lisanslı depoculukta geldiği nokta çok önemli" diye konuştu. Pandemi dönemi ve Rusya-Ukrayna Savaşı'yla birlikte tarım ve hayvancılığın önemini bir kez daha gösterdiğini ifade eden TOBB Başkanı, "Gelecekte dünyayı besleyen ülke dünyanın lideri olacak. Bu nedenle bu sektörü bırakıp başka sektörlere geçmeye çalışmayın. Unutmayın gelecek bu sektörde" dedi.

ASLİDAŞ'I ZİYARET ETTİ

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Konya Ticaret Borsası bünyesinde kurulan Anadolu Selçuklu Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk AŞ (ASLİDAŞ) tesislerinde incelemelerde bulundu. KTB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik, Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki heyete ASLİDAŞ'ın lisanlı depo yatırımları ve işlemleri hakkında bilgi verirken karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.
Çevik, "Lisanslı depoculuk sistemini tarımsal ticaretin merkezine alarak, borsacılığı küresel anlamda geliştirmeliyiz. Borsa olarak bu anlamda lisanslı depoculuk sistemine önem verdik. 2015 yılında 100 bin ton kapasiteyle Anadolu Selçuklu Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş. (ASLİDAŞ)'ı hizmete açarak, tarım ürünleri yatırım aracına dönüştürülmüştür. ASLİDAŞ'ın, 306 bin tonu aşan lisanslı depo yatırımları Konya Merkez ile Yunak, Çumra, Sarayönü, Ilgın, Çeltik ve Karapınar'dadır. Bölgenin depolama kapasitesini arttırırken şehrimizin tarımdaki gücünün sembollerinden biri olmaktadır" diye konuştu.
Hisarcıklıoğlu ziyaretin ardından Konya Ticaret Borsası Meclis Üyeleri ve çalışanları ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Diğer Haberler

Haber Arşivi

Konya Ticaret Borsası'nın 5 Kasım 2022 tarihinde gerçekleştirilen meslek komitesi asıl ve yedek üyeleri ile ve Borsa meclis asıl ve yedek üyeliği seçimleri sonrasında 12 Kasım 2022 tarihinde Yönetim K ... Devamı

Konya Ticaret Borsası'nda Meslek Komiteleri ve Meclis Üyeleri seçimleri tamamlandı. Geçtiğimiz Cumartesi günü gerçekleşen Meslek Komiteleri ve Meclis Üyeleri seçimleri olgunlukla, huzur ve sakin bir o ... Devamı

Konya İl ve İlçeleri Meclis Üyeleri İstişare Toplantısı'na katılan Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik, tarımsal üretim ve ticaretinin aksamaması, ülkemizin gıda krizi yaşamaması için büyük ga ... Devamı

TOBB Oda- Borsa Akreditasyon Sistemi kapsamında Konya Ticaret Borsası, en yüksek puan ile A seviyesinde "TOBB Akreditasyon Sertifikası" alarak yine birinci oldu.

Konya Ticaret Borsası, hiz ...
Devamı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Konya Ticaret Borsası Elektronik Satış Salonu'ndaki Gong Töreni'ne katıldı. Borsa'nın lisanslı depo yatırımı ASLİDAŞ'ı da ziyaret eden Bakan Muş, Konya'nın modern borsacılık ... Devamı