Haberler

İletişim : 0 332 342 14 44 E-mail: bilgi@ktb.org.tr      Tarih : 21.03.2017     Okunma Sayısı : 664

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Tarım Şehirleri Toplantısı, 9 ülkeden 29 belediye başkanı ve büyükelçinin katılımıyla başladı.

Açlıktan Değil İsraftan Ölüyoruz

Toplantıda konuşan Borsamız Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik dünya genelinde yaşanan israfa değindi.

Çevik: "8 milyara dayanan dünya nüfusuna her yıl 80 milyon kişi daha ekleniyor. Böyle bir dünyada maalesef 1 milyar insan açlıkla boğuşurken, 1 milyarı ise obeziteyle mücadele ediyor. Bunun sebebi tarım alanlarının yetersizliği değil, plansızlık ve vicdan yoksunu politikalardır. Dünyada gıda israfı çok büyük boyutlara ulaştı. Dünya genelinde değeri 1 trilyon dolar olan 1,3 milyar ton gıda israf edilmekte. Bu miktar, dünya gıda üretiminin 3'te biridir. Yani açlıktan değil israftan ölüyoruz aslında. İslam peygamberi Hazreti Muhammed 'Yiyiniz, içiniz ama israf etmeyiniz' buyurarak, sorunun çözümünü 1.400 yıl önce söylemiştir. Sadece rekabet, güç, daha çok para kazanma arzusu gibi değerleri önemsemek, bu sorunlar karşımıza her zaman çıkaracaktır. İnsanlık yararına yaratılmış her şey nimettir ve bu nimet bizlere emanettir. Bundan gerektiği gibi yararlanmak, değerlendirmek sağlıklı bir hayat için gereklidir.

Ülkeler, tarım ve gıda ürünlerinde her geçen gün birbirine daha bağımlı hale gelmektedirler. Küresel bazda yaşanan ekonomik, sosyal ve politik değişimler, tarım ve gıda sektörünü doğrudan etkilemektedir. Özellikle su kaynaklarındaki daralma ve iklim değişikliği, tarım ve gıda sektörünü son derece kritik bir noktaya çekmektedir. El ele vermemiz lazım, dayanışma içinde olmamız lazım. Dünyanın en ücra köşesindeki bir insanın sorunu hepimizin ortak sorunu olmalıdır. Medeniyet budur. Bunu başarmaya mecburuz. Bunlar tek bir ülkenin kendi başına çözeceği veya çözüm bulabileceği sorunlar değildir. Bu mücadelede somut sonuçlara ulaşmak, uluslararası toplumun müşterek çabasıyla olacaktır.

Kentleşme ile birlikte kırsal nüfus hızla büyük şehirlere göç ediyor. Bu durum; kentlerdeki sorunu artırdığı gibi, göç eden kırsal nüfusu da çoğunlukla üretimden düşürüp tüketici durumuna getiriyor. İnsanları doğduğu yerde doyurmak ve mutlu kılmak için; yeni projeler üretmeliyiz. Yerel yönetimlere bu konuda çok iş düşmektedir. Konya, bu konuda örnek alınacak bir ildir. Ülkemizde 2004 yılında kanunlaşan büyükşehir yasası ile birlikte, Konya Büyükşehir Belediyemiz tarım alanında gözle görülür başarılara imza atmıştır" dedi.

Toplantının açılışında konuşan Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) Eş Başkanı, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya'nın ülkemizin bir tarih, sanayi, turizm ve eğitim şehri olmasının yanı sıra en büyük tarım şehri olduğunu ifade etti. Yeni Büyükşehir Yasası ile büyükşehir belediyelerinin tarımsal bir sorumluluk yüklendiğine işaret eden Başkan Akyürek, şu ana kadar tarım alanında 120 milyon liradan fazla destek sağladıklarını belirtti. Bütün bu imkanlar için başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere hükümete teşekkür eden Başkan Akyürek, "Toplantı ile birlikte tarımsal üretimde ülkelerinde önemli kabul edilen şehirlerin uluslararası bir dayanışma içine girerek, karşılıklı deneyim paylaşımı yoluyla daha güzel hizmetler, daha verimli çalışmaların ortaya çıkabilmesi için bir Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği'nin kurulması da müzakere edilecek. Şehirlerimiz arasındaki ortak çalışmanın ülkelerimiz arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkilerine katkı yapacağını düşünüyorum" dedi.

AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Babaoğlu ise, "Konya, tarımsal konularda ilkleri temsil ediyor. İlk kez hayvanların evcilleştirilmesi, ilk tarım, ilk yerleşim yeri Konya'dadır" dedi.

Konya Valisi Yakup Canbolat ise, ülkelerin gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun tarıma muhtaç olduğunu belirterek, "Tahıl ambarı Konya, asla tarımdan vazgeçmemiştir. Söz konusu tarım olunca Konya, büyük bir pazarın tam ortasında olan stratejik konumu, tarıma girdi veren kurumları, gelişen ve modernleşen tarımsal teknikleri, tohum üretimiyle çok önemli bir yerdedir" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de Güçlü Bir Liderlik Var

Kongo Demokratik Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Marcel Mulumba Tişidimba, Sudan Türkiye Büyükelçisi Osman Eldirdieri El Mübarek Ali, Irak Büyükelçisi Dr. Hişam El Alavi, Kabil Belediye Başkanı Abdullah Habibzai'nin toplantının ve işbirliğinin önemine işaret eden konuşmalarının ardından konuşan Filistin El Halil Belediye Başkanı Davut Elzafari, Türkiye'de Cumhurbaşkanı başta olmak üzere hükümette ve şehirlerde güçlü bir liderlik bulunduğunu belirtti. İsrail işgali altındaki Filistin'de büyük zorluklar altında tarımsal üretim yapmaya çalıştıklarını ama Türkiye'nin deneyimlerine, desteklerine her zaman ihtiyaç duyduklarını kaydeden Elzafari, "Sizin liderliğiniz bizim için önemli. Siyasi ve ekonomik desteğiniz bize güç veriyor" dedi.

AK Parti Konya Milletvekilleri Muhammet Uğur Kaleli, Mustafa Baloğlu, 9 ülkeden belediye başkanı ve büyükelçi, rektörler, 18 Büyükşehirden belediye yöneticileri, oda ve borsa temsilcileri ile çok sayıda yerli ve yabancı davetlinin katıldığı program kapsamında Konya Tarım Fuarı'nda incelemeler yapıldı. Uluslararası Tarım Şehirleri Toplantısı, 23 Mart'a kadar devam edecek.

Diğer Haberler

Haber Arşivi

Sudan Ticaret Devlet Bakanı Elsadig Mohamed Ali Hasab Alrasoul ve beraberindeki heyet Konya Ticaret Borsası'na (KTB) ziyarette bulundu. Ziyarette Bakana; Sudan Dışişleri Bakanlığından Yousif Al Kordof ... Devamı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Anadolu'nun geleceği parlak şirketlerine yatırım yapmak isteyen girişim sermayesi firmalarına yol göstermek için başlattığı toplantıların ikincisini Konya'da ... Devamı

Türkiye - AB Karma İstişare Komitesi (KİK) Türkiye kanadını oluşturan sivil toplum kuruluşları (STK) ; Türk-İş, TESK, Memur-Sen, Hak-İş, TZOB, TİSK, Türkiye Kamu-Sen ve TOBB 15 Temmuz'un yıldönümünde ... Devamı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik Konya Sarayönü'de 2017 yılı buğday alım fiyatını açıkladı.
2017 yılı Anadolu Kırmızı Sert ekmeklik buğdayın alım fiyatı ton başına 940 TL. Buğdayın ka ... Devamı

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ev sahipliği ve katılımıyla gerçekleştirilen İç Anadolu Bölge Toplantısı'nda Bölge oda ve borsalarının yönetim kurulu başkanları, meclis başkanları ve genel se ... Devamı