Haberler

İletişim : 0 332 342 14 44 E-mail: bilgi@ktb.org.tr      Tarih : 27.03.2017     Okunma Sayısı : 861

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Konya Ticaret Borsası tarafından organize edilen "Konya Üretiyor Türkiye Büyüyor" programa katıldı.

"Konya Üretiyor Türkiye Büyüyor" programına katılan Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu, Konya Ovası'nın su sorunun çözüleceğini belirterek, bu konuda yeni bir proje üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu, Borsamız tarafından organize edilen "Konya Üretiyor Türkiye Büyüyor" programa katıldı. Bir otelin konferans salonunda düzenlenen toplantıya, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun yanı sıra, Konya Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Milletvekilleri Muhammet Uğur Kaleli, Mehmet Babaoğlu, Ziya Altunyaldız, Hüsniye Erdoğan, Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, AK Parti Konya İl Başkanı Musa Arat, sulama kooperatifleri ve ziraat odaları başkanları ve üyeleri ile davetliler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Borsamız Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik; çiftçiler, esnaflar, memurlar, işverenler ve girişimcileri temsilen burada olduklarını belirterek, 'Konya Üretiyor, Türkiye Büyüyor' toplantısında ülkenin daha müreffeh, halkın daha mutlu olması için ortak akıl oluşturacaklarını kaydetti. Çevik konuşmasını şöyle sürdürdü: " Zor bir seneyi geride bıraktık. Terör örgütlerinin aynı anda ülkemizi hedef alması, FETÖ' nün hain darbe girişimi ve işbirlikçilerinin yaptığı karalama kampanyaları güçlenen Türkiye'yi hedef aldı. Milletimizin basiretli duruşu, ekonomimizin sağlam temeller üzerinde olması, halkımızın fedakârlığı ile bunların hepsini aşacak güce, azme ve kararlılığa sahip olduğumuzu dünyaya gösterdik. Önemli olan; gelecekte nerede olacağımızı şimdiden belirlememiz ve adımlarımızı kararlı ve hızlı bir biçimde atabilecek gücümüzün olmasıdır. Böyle bir durumda Türkiye'nin büyümesi için, yapısal reformlara ve bizi öne çıkaracak adımlara ihtiyacımız olacaktır. Bu süreçte biz, devletimizi daha fazla yanımızda görmek istiyoruz".

Konya Ovası'nın su ihtiyacına da değinen Çevik, " Türkiye'de nadasa bırakılan alanların yüzde 16'sı kurak iklime sahip Konya Ovası'ndadır. Ovanın büyük kısmında iki yılda bir ürün alınabilmektedir. Konya Ovası'na su transferi yüz yıl önce Sultan Abdülhamit döneminde düşünülmüş, Ova'nın bu hayali ise hükümetimiz tarafından hayata geçirilmiştir. Bu açıdan Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza ve Hükümetimize sonsuz teşekkür ediyoruz. Tarım arazilerindeki üretimi artırarak, ülke ekonomisine katkısını arttırmak istiyoruz. Fakat 'Su Sorunu' önümüze büyük bir engeldir. Konya kapalı havzasının sulama suyu ihtiyacını karşılamak için KOP Bölgesi'ne havza dışı su transferi yapılması zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Havza dışından petrol, doğalgaz gelebiliyorsa su da gelmelidir. Gelecek nesiller için bunun ekonomik maliyeti düşünülemez. Bölge insanının en büyük isteği bunun bir 'Devlet Projesi' olarak hayata geçirilmesidir. Böyle hayati bir projede, maliyet hesapları rafa kaldırılmalıdır. Konya'nın su ihtiyacı karşılandığında; tarımı, ticareti ve sanayisi gelişecek, gayrisafi hâsılaya olan katkısı artacaktır. Artan üretimle birlikte gelişecek olan gıda sanayisinin ihracatı cari açığımızın kapanmasına çok daha büyük katkı yapacaktır. Mazlum milletlerin umudu olan ülkemiz, vicdani ve tarihi sorumluluğu ile yardımlarını daha da artıracaktır" dedi.

İş dünyası olarak kendilerine düşen görevin, millete ve devlete bağlılık olduğunu belirten Çevik, İş dünyası ve sektör temsilcileri olarak Türkiye'nin kalıcı istikrarı yakalayabilmesi için 16 Nisan'daki referandumu çok önemsediklerini belirtti.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, "Orman ve Su İşleri Bakanlığı bundan sonra yapılacaklar konusunda birçok müjdeler verdi ve en son Konya merkezde bölgemizde de 200 milyon liraya yakın bir yatırımın yine temelini hep birlikte atmış olduk. Sayın Bakanımıza Konyamız adına teşekkür ediyorum" diye konuştu.

AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Babaoğlu da AK Parti İl Başkanı, Büyükşehir Belediye Başkanı ve Konya Milletvekilleri birlikte Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile görüştüklerini belirterek, Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde olmak üzere sorunları ve talepleri ele aldıklarını söyledi.

Konya Valisi Yakup Canbolat, Konya'nın kültür ve medeniyetin önde gelen şehirlerinden biri olduğunu kaydederek, "Konya ilmin olduğu kadar milli ekonominin de kalbinin attığı yerlerden biridir. Konya bugün itibariyle bir sanayi merkezi, bir ticaret merkez, bir kültür ve turizm merkezi haline gelmiş. Belki hepsinden de önemlisi Türkiye'nin en büyük tarım merkezi olma özelliğini hiç kaybetmemiştir. Türkiye'nin en büyük borsalarından biri olan Konya Ticaret Borsası'nın ilimizde olması da ayrıca bir kazançtır" ifadelerini kullandı.

Orman ve Su İşler Bakanı Veysel Eroğlu ise Konya'nın su açısından fakir olduğu için çözümler getirileceğini belirterek, "Konya maalesef su açısından fakir. Yağışlar burada az. Sanayisiyle ziraatiyle her şeyiyle üreten bir şehir. Bu yüzden yapılacak şey nedir. Su eksikliğini tamamlamak. Rize'de 2 bin 500 milimetre yağış düşüyor. Karapınar ve Konya'da 250 milimetre yağış düşüyor. Tabii bu da ihtiyacı karşılamıyor. Buradan da su çekilince su seviyesi düşüyor. Bunun için 3 tane büyük adım attık. Birinci adım başka havzalardan su getirme projesi. Kurukafa Mehmet Efendi zamanında düşünülmüş. 110 yıl önce ama şimdiye kadar hiç kimse hayata geçirememiş. Allah'a şükür Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla bu başka havzalardan ilk defa Konya havzasında su aktarması projesi bizim zamanımızda gerçekleşti" diye konuştu.

Konya'nın referandumda rekora imza atmasını beklediklerini belirten Bakan Eroğlu, "Biz siz ne derseniz evet diyoruz ama şimdi sıra Konya'da. Konya'nın bir rekora imza atması lazım. Türkiye'de en çok yatırım yapılan yer Konya. Dolayısıyla siz de bir rekora imza atıp Türkiye birinciliğine devam etmelisiniz. İnşallah ben de bu konuda sayın Başbakanımıza müjdeyi vereceğim. Türkiye'nin şu anda çok daha ileri noktada olması lazım. Geçmiş dönemlerde Cumhurbaşkanı ve Başbakanlar arasında kavgalar, çok kısa süreli hükümetler, günümüze kadar 65 hükümet kurulmuş. Koalisyon döneminde Türkiye baş aşağıya gitti. Paramız değer kaybetti, enflasyon hortladı. Hatta cumhurbaşkanı kavgasıyla krizler çıktı" dedi.

Program sonunda Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanımız Hüseyin Çevik ve Meclis Başkanımız Selçuk Öcal tarafından Bakan Veysel Eroğlu'na üzerinde Yusuf Suresi'nden bir ayet olan çini tablo hediye edildi.

Diğer Haberler

Haber Arşivi

24 Eki 2017 Salı günü saat 16:00'da KTO Karatay Üniversitesi Sosyal Tesis Toplantı Salonunda, üyelerimize ve Konya iş dünyasına yönelik, Finansal Kurumlar Birliği öncülüğünde, T.C. Bilim Sanayi ve Tek ... Devamı

İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi tarafından gerçekleştirilen Tarım Çalışma Grubu 10. Toplantısı, "Tarımsal Piyasa Performansının İyileştirilmesi: Piyasa Kuruluşlar ... Devamı

5. Değirmencilik Danışma Kurulu Toplantısı Konya Ticaret Borsası ev sahipliğinde yapıldı. Toplantıya Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Konya Ticaret Borsası Yönet ... Devamı

Konya Tohum, Konya Hayvancılık, Sulama Teknolojileri ve Bitki Besleme fuarlarının açılışı gerçekleştirildi. Fuarların açılışına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavu ... Devamı

Sudan Ticaret Devlet Bakanı Elsadig Mohamed Ali Hasab Alrasoul ve beraberindeki heyet Konya Ticaret Borsası'na (KTB) ziyarette bulundu. Ziyarette Bakana; Sudan Dışişleri Bakanlığından Yousif Al Kordof ... Devamı