Haberler

İletişim : 0 332 342 14 44 E-mail: bilgi@ktb.org.tr      Tarih : 14.09.2017     Okunma Sayısı : 89

5. Değirmencilik Danışma Kurulu Toplantısı Konya Ticaret Borsası ev sahipliğinde yapıldı. Toplantıya Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik, TUSAF Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Aydınalp, Orta Anadolu Un Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Celalettin Yılmaz, KSO Yönetim Kurulu Üyesi Veli Tekelioğlu, KTO Yönetim Kurulu Üyesi Cihangir Mıhoğlu, Konya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Emrah Keleş, NEÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selman Türker katıldı.

Toplantıda NEÜ ve özel sektör arasında imzalanan Un Ve Unlu Mamuller Teknolojisi (Değirmencilik) Programı Eğitim ve Öğretim İşbirliği Protokolünün uygulanması ve taahhütlerin yerine getirilmesi konusunda değerlendirmelerde bulunuldu.

Rektör Prof. Dr. Muzaffer Şeker, NEÜ Merkez Kampüsünde Meram Meslek Yüksekokulu'nun kurulduğunu, Değirmencilik Programının 2017-2018 Eğitim Öğretim yılından itibaren Meram MYO bünyesine eğitimine devam edeceğini ve misyonunun daha fazla genişletileceği bilgisini kurul üyeleriyle paylaştı.

Programda konuşan Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik, un sektörünün, un sanayisi, çiftçisiyle, fırıncısıyla, yarattığı geliri, istihdamı ve tüketicisiyle birlikte milyonlarca kişinin hayatını doğrudan etkilediğini belirterek, sektördeki gelişmenin hızlanmasının dünya un ticaretinde lider olan Türkiye'nin konumunu daha da pekiştireceğini ifade etti. Türkiye'de yedi yüz civarında un fabrikası bulunduğuna dikkat çeken Çevik, bu fabrikaların toplam üretim kapasitesinin 30-35 milyon ton, fiili üretim de yaklaşık 12 milyon ton civarında olduğunu belirtti. Dünya borsalarında işlem gören un miktarının 10 milyon ton olduğunu açıklayan Çevik, "Bu ticaretin yaklaşık yüzde 25'ini, 115 ülkeye, 3 milyon 500 bin ton karşılığı yaklaşık 1,1 milyar dolarlık un ihracatıyla Türkiye karşılamaktadır. Aynı şekilde un fabrikaları imalatı yapan firmalarımız da dünya lideri olup, bunun önemli kısmı Konya'dadır. Bu açıdan NEÜ bünyesindeki Değirmencilik Bölümü büyük bir iş görecektir' diyerek bölümün açılmasıyla ilgili olarak emeği geçenlere teşekkür etti.

Prof. Dr. Selman Türker'in konuşmaları ve Değirmencilik Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Lokman Gemi'nin "Değirmencilik Bölümünün 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı Faaliyetleri" konulu sunumuyla toplantı devam etti.

Konya İŞKUR İl Müdürü Emrah Keleş'in "İŞKUR İşbaşı Eğitimi" hakkında Değirmencilik Danışma Kurulu Üyelerini bilgilendirme konuşmasının ardından, Değirmencilik Danışma Kurulu Üyeleri tarafından; Protokolün Uygulanması ve Taahhütlerin Yerine Getirilmesinin Değerlendirilmesi gündem başlığı altında; İŞKUR İşbaşı Eğitimi, İşyeri Uygulamalı Eğitim, Mesleki Uygulama Dersi, Staj, İstihdam ve Burs konulu alt başlıkları görüşüldü.

Kurul üyelerinin önemli katkılarıyla, 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında Değirmencilik Bölümünün misyonunun genişletilmesiyle ilgili önemli kararlar alındı.

Protokol kapsamında İŞKUR İşbaşı Eğitimi uygulamasında yaşanan sıkıntılardan dolayı İşyeri Uygulamalı Eğitim ve Mesleki Uygulama Dersinin özel sektör üyelerinin uygun gördüğü birimlerde gerçekleştirilmesine karar verildi. NEÜ Meram MYO Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi (Değirmencilik) Programının müfredatının, değirmencilik sektörünün ihtiyaçları doğrultusunda güncellenmesi noktasında özel sektörden sanayinin ihtiyaçlarını karşılayacak dersler için öneri taleplerinin alınması, Değirmencilik Bölümünü yeni kazanan öğrencilerin sektörü tanımaları açısından Değirmencilik Kariyer Günleri Programlarının düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Diğer Haberler

Haber Arşivi

Konya Tohum, Konya Hayvancılık, Sulama Teknolojileri ve Bitki Besleme fuarlarının açılışı gerçekleştirildi. Fuarların açılışına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavu ... Devamı

Sudan Ticaret Devlet Bakanı Elsadig Mohamed Ali Hasab Alrasoul ve beraberindeki heyet Konya Ticaret Borsası'na (KTB) ziyarette bulundu. Ziyarette Bakana; Sudan Dışişleri Bakanlığından Yousif Al Kordof ... Devamı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Anadolu'nun geleceği parlak şirketlerine yatırım yapmak isteyen girişim sermayesi firmalarına yol göstermek için başlattığı toplantıların ikincisini Konya'da ... Devamı

Türkiye - AB Karma İstişare Komitesi (KİK) Türkiye kanadını oluşturan sivil toplum kuruluşları (STK) ; Türk-İş, TESK, Memur-Sen, Hak-İş, TZOB, TİSK, Türkiye Kamu-Sen ve TOBB 15 Temmuz'un yıldönümünde ... Devamı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik Konya Sarayönü'de 2017 yılı buğday alım fiyatını açıkladı.
2017 yılı Anadolu Kırmızı Sert ekmeklik buğdayın alım fiyatı ton başına 940 TL. Buğdayın ka ... Devamı