Haberler

İletişim : 0 332 342 14 44 E-mail: bilgi@ktb.org.tr      Tarih : 01.11.2017     Okunma Sayısı : 925

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında dezenformasyon kampanyasına karşı dünya başkentlerinde paneller düzenleyen SABAH Yazarlar Kulübü, bir dizi tematik buluşma gerçekleştirmek için 31 Ekim-1 Kasım tarihlerinde Konya protokolü ve iş dünyası ile buluştu. Programın öğle açılışında konuşan Sabah Gazetesi Yazarı Prof. Dr. Kerem Alkin, Mevlana şehri Konya'da olmanın kendileri için son derece anlamlı olduğunu söyleyerek, "Buradaki kanaat önderlerinin, karar vericilerin kendi aralarında oluşturdukları önemli sinerjinin Konya'nın başarısında çok büyük etkisi olduğunu göz ardı etmemek lazım" dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya'nın bir sanayi eğitim, tarih, turizm ve tarım şehri olmasının yanında bir mana ve sevgi şehri olduğunun altını çizdi. Konya'nın Türk- İslam medeniyetinin kurucu şehri olduğunu dile getiren Başkan Akyürek, "Konya hamdolsun 20. yüzyılda geçmişteki görkemli ve başarılı geleceğine tekrar büyük bir yürüyüşü başlattı. Bunu sanayicisiyle, düşünce insanlarıyla, siyasileriyle hep birlikte gerçekleştirdi. Geçmişin kurucu şehri Konya inşallah 21. yüzyılın yeni Türkiye'sinin kurucu şehirlerinden birisi olmakta. O süreç şu anda devam ediyor. Şehrimizi geçmişteki kadar görkemli ve başarılı bir geleceğe hazırlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Panelde konuşan Borsamız Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik, illerin kalkınmışlık göstergelerine tarımın dahil edilmesi gerektiğini belirterek, tarımın ve tarımsal ticaretin ihmale gelmeyecek kadar önemli bir sektör olduğunun altını çizdi. Çevik konuşmasına şöyle devam etti; "Türkiye'nin mukayeseli üstünlük geliştirebileceği alanlardan ilk birkaç tanesini sayacak olursak akla tarım gelir. Son 15 yılda Devletimiz tarıma 90 milyar lira destek verdi. Türkiye'nin tarım konusunda çok büyük bir sorumluluğu var. Hem kendini, hem de bölgeyi beslemektedir. Ayrıca Türkiye yardıma muhtaç bölgelere yardım etmektedir. Nitekim küresel insani yardım 2017 Raporuna göre, milli gelire göre insani yardımda dünyanın en cömert ülkesi Türkiye. Bunun için Türk tarımı bölge barışı ve ekonomisi için sürekli gelişmelidir. Türkiye'de içinde de Konya tarımda ve tarımsal ticaretteki payı, mukayeseli üstünlükleri öne çıkmaktadır. Toplam 13 milyar liralık tarımsal hasılasını, arzu edilen noktada olmasa da katma değerle piyasaya sunmaktadır. Piyasaya sunarken de Türkiye'nin en büyük işlem hacmine sahip, ilk elektronik satış salonunu hizmete açan, ilk elektronik ürün senedinin pazarlandığı BorsaKonya Elektronik Platformu'nu kuran ve tek bir alanda ASLİDAŞ A.Ş. ile 100 bin tonluk lisanslı depoculuk hizmetini sunan Konya Ticaret Borsası'nın hizmetlerinden yararlanılmaktadır. Tarıma para verirseniz, paranızı geri alırsınız. Türkiye'de tarım ve gıda sektörüne yönelik ilgi gittikçe artmaktadır. Sektör gelecekte daha da önem kazanacaktır. Bu durumda ayakta kalmanın en önemli yolu sürekli gelişen bilgiye sahip olmak, planlı üretim ve dünyaya entegre olmaktır" .

Konuşmasında Konya ekonomisine ilişkin de açıklamalarda bulunan Kütükcü, Konya'nın 2017 yılı Ocak-Eylül dönemi ihracatının, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 artarak 1 milyar 138 milyon dolar olarak gerçekleştiğini, ilk 8 ayda 327 milyon doların üzerinde dış ticaret fazlası verdiklerini söyledi.

Programa AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Mevlana Vakfı Başkanı Esin Çelebi, Prof. Dr. Bilal Kuşpınar ve Prof. Dr. Caner Arabacı, iş adamları, STK temsilcileri, yazarlar ve akademisyenler katıldı.

Diğer Haberler

Haber Arşivi

14 Aralık Perşembe günü Cumhurbaşkanlığımız himayelerinde ve ev sahipliğinde gerçekleşen İstihdam Şurası ve İstihdam Seferberliği Ödül Töreni, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve ... Devamı

Hz. Mevlâna'nın 744. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri kapsamında Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi'nde, Prof. Dr. Hamdi Döndüren'in moderatörlüğünde, Konya Ticaret Odası Başka ... Devamı

- Devletimizin Kudüs konusunda alacağı her kararın, atacağı her adımın arkasındayız.
- ABD'nin almış olduğu Kudüs kararı sinsi bir tezgahın ön hazırlığıdır.

Konya Ticaret Odası Başkanı ... Devamı

Konya'nın sorunları ve çözüm önerilerinin istişare edildiği toplantı Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun başkanlığında, Ticaret Borsası'nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Özelli ... Devamı

Konya'nın Yerli Otomobil Sevdası Bitmiyor

Milli otomobil yapımı için Cumhurbaşkanımızın Ortak Girişim Grubunun kamuoyuna tanıtılmasından sonra gözler, yerli otomobilinin nerede yapılacağına ç ... Devamı