Haberler

İletişim : 0 332 342 14 44 E-mail: bilgi@ktb.org.tr      Tarih : 01.11.2017     Okunma Sayısı : 1483

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında dezenformasyon kampanyasına karşı dünya başkentlerinde paneller düzenleyen SABAH Yazarlar Kulübü, bir dizi tematik buluşma gerçekleştirmek için 31 Ekim-1 Kasım tarihlerinde Konya protokolü ve iş dünyası ile buluştu. Programın öğle açılışında konuşan Sabah Gazetesi Yazarı Prof. Dr. Kerem Alkin, Mevlana şehri Konya'da olmanın kendileri için son derece anlamlı olduğunu söyleyerek, "Buradaki kanaat önderlerinin, karar vericilerin kendi aralarında oluşturdukları önemli sinerjinin Konya'nın başarısında çok büyük etkisi olduğunu göz ardı etmemek lazım" dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya'nın bir sanayi eğitim, tarih, turizm ve tarım şehri olmasının yanında bir mana ve sevgi şehri olduğunun altını çizdi. Konya'nın Türk- İslam medeniyetinin kurucu şehri olduğunu dile getiren Başkan Akyürek, "Konya hamdolsun 20. yüzyılda geçmişteki görkemli ve başarılı geleceğine tekrar büyük bir yürüyüşü başlattı. Bunu sanayicisiyle, düşünce insanlarıyla, siyasileriyle hep birlikte gerçekleştirdi. Geçmişin kurucu şehri Konya inşallah 21. yüzyılın yeni Türkiye'sinin kurucu şehirlerinden birisi olmakta. O süreç şu anda devam ediyor. Şehrimizi geçmişteki kadar görkemli ve başarılı bir geleceğe hazırlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Panelde konuşan Borsamız Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik, illerin kalkınmışlık göstergelerine tarımın dahil edilmesi gerektiğini belirterek, tarımın ve tarımsal ticaretin ihmale gelmeyecek kadar önemli bir sektör olduğunun altını çizdi. Çevik konuşmasına şöyle devam etti; "Türkiye'nin mukayeseli üstünlük geliştirebileceği alanlardan ilk birkaç tanesini sayacak olursak akla tarım gelir. Son 15 yılda Devletimiz tarıma 90 milyar lira destek verdi. Türkiye'nin tarım konusunda çok büyük bir sorumluluğu var. Hem kendini, hem de bölgeyi beslemektedir. Ayrıca Türkiye yardıma muhtaç bölgelere yardım etmektedir. Nitekim küresel insani yardım 2017 Raporuna göre, milli gelire göre insani yardımda dünyanın en cömert ülkesi Türkiye. Bunun için Türk tarımı bölge barışı ve ekonomisi için sürekli gelişmelidir. Türkiye'de içinde de Konya tarımda ve tarımsal ticaretteki payı, mukayeseli üstünlükleri öne çıkmaktadır. Toplam 13 milyar liralık tarımsal hasılasını, arzu edilen noktada olmasa da katma değerle piyasaya sunmaktadır. Piyasaya sunarken de Türkiye'nin en büyük işlem hacmine sahip, ilk elektronik satış salonunu hizmete açan, ilk elektronik ürün senedinin pazarlandığı BorsaKonya Elektronik Platformu'nu kuran ve tek bir alanda ASLİDAŞ A.Ş. ile 100 bin tonluk lisanslı depoculuk hizmetini sunan Konya Ticaret Borsası'nın hizmetlerinden yararlanılmaktadır. Tarıma para verirseniz, paranızı geri alırsınız. Türkiye'de tarım ve gıda sektörüne yönelik ilgi gittikçe artmaktadır. Sektör gelecekte daha da önem kazanacaktır. Bu durumda ayakta kalmanın en önemli yolu sürekli gelişen bilgiye sahip olmak, planlı üretim ve dünyaya entegre olmaktır" .

Konuşmasında Konya ekonomisine ilişkin de açıklamalarda bulunan Kütükcü, Konya'nın 2017 yılı Ocak-Eylül dönemi ihracatının, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 artarak 1 milyar 138 milyon dolar olarak gerçekleştiğini, ilk 8 ayda 327 milyon doların üzerinde dış ticaret fazlası verdiklerini söyledi.

Programa AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Mevlana Vakfı Başkanı Esin Çelebi, Prof. Dr. Bilal Kuşpınar ve Prof. Dr. Caner Arabacı, iş adamları, STK temsilcileri, yazarlar ve akademisyenler katıldı.

Diğer Haberler

Haber Arşivi

İstanbul Sanayi Odası (İSO) 2017 yılı "İkinci 500" büyük kuruluşu açıkladı. 2017 yılı ilk 500 büyük kuruluş arasında 5 firma ile yer alan Konya, ikinci 500 büyük kuruluşların da açıklanması ile büyüme ... Devamı

Hep Uyanık Kalmalıyız

Konya Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Hüseyin Çevik, 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen hain darbe girişiminin yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, "Devlet-M ... Devamı

7143 sayılı Vergi ve Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun 18 Mayıs 2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazete' de yayımlanarak yürürlüğe gi ... Devamı

Hububat hasadının teknik bakımları, kontrolleri yapılmış biçerdöverlerle ve zamanında yapılması üreticimiz ve ülkemiz adına ekonomik kayıpları önleyecektir. Hassasiyet gösteren üreticilerimiz hasada k ... Devamı

2018 hububat hasat sezonunun ilk mahsul arpa satışı Borsamız Satış Salonunda gerçekleştirildi. Geleneksel usulle satışa sunulan arpanın kilogramı 12 TL'den işlem gördü.

2018-19 sezonu hububat ... Devamı