Haberler

İletişim : 0 332 342 14 44 E-mail: bilgi@ktb.org.tr      Tarih : 04.11.2018     Okunma Sayısı : 869

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve TBB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, KTB'yi ziyaret etti. Hisarcıklıoğlu, Konya Ticaret Borsası'nın tarımsal ticarette vizyoner çalışmalar gerçekleştirdiğini söyledi.

KTB ilklere imza atıyor

Finans Sektöründen Borsayı Ziyaret

Hisarcıklıoğlu'ndan KTB'ye ziyaret

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulları tarafından düzenlenen 'TOBB ve TBB Reel Sektör ve Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantısı'nın ardından heyet Borsamızı ziyaret etti.

Ziyarete TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TBB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın ve TBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan'ın yanı sıra iş dünyasından çok sayıda isim ve finans sektörü temsilcisi katıldı.

Borsamız Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik, heyete Borsa'nın faaliyetleri ve Türkiye'nin ilk elektronik satış salonunu hakkında bilgi verdi.

"Dünya ölçeğindeki borsacılık faaliyetlerini ülkemize ve şehrimize uyarlamaya; tarımsal ticareti belirli standartlara ulaştırmaya çalışıyoruz" diyen Çevik, "2011 yılında Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek, elektronik satış salonunu ülkemiz tarımsal ticaretinin hizmetine sunduk. Yeni sistem satış salonu, spot işlemlere hız, güven ve kalite vurgusuyla yıllık işlem hacimlerine canlılık kazandırmıştır. Borsamız yeni piyasa yapısını; BorsaKonya Tarımsal Ürün ve Emtia İhtisas Piyasalarını kurarak hayata geçirmiştir. BorsaKonya, Türkiye'de ürün senedi alım satımı konusunda yetkilendirilen platformlardan biridir. Türkiye Elektronik Lisanslı Ürün Senedi (ELÜS) pazarının yüzde 65'ini tek başına bünyesinde gerçekleştirerek tarımsal piyasalara kurulduğu 2014 yılından bu yana derinlik kazandırmaktadır. Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında (VİOP), uluslararası alanda buğday kontratları işlem görmektedir. Konya Ticaret Borsası ülkemiz ve diğer İslam ülkeleri açısından, İslam hukukuna uygun işleyişe sahip tarımsal ürün ve emtialar üzerine düzenlenmiş finansal piyasalarını ortaya koyan, lisanslı depoculuk ve ürün ihtisas borsacılığının gücü ve önemi göz önüne alındığında, alternatif tarımsal ürünler ve operasyonel destek faaliyetleri konusunda etkin bir noktadadır" dedi.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu da Konya Ticaret Borsası'nın tarımsal ticarette vizyoner çalışmalar gerçekleştirdiğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, "Konya Ticaret Borsası, piyasa tecrübesi ve bilgi birikimini bir araya getirerek önemli başarılara imza atmaktadır. İlk elektronik satış salonunu ülkemize kazandırması bu anlamda önemlidir. Tarım, tarımsal ticaret denildiğinde aklımıza gelen ilk şehirlerden biri Konya'dır. Bu anlamda üretici ile alıcı arasında KTB önemli bir fonksiyonu yerine getirmektedir. Çiftçinin ürettiği ürün borsaya gelerek değer bulmakta, alıcı ile satıcı arasında yaşanabilecek haksız kazanç ortadan kaldırılmaktadır. Ayrıca borsaya gelen ürünler dünya ölçeğinde alınıp satılmaktadır bu da oldukça önemlidir. Böylece tarımsal ticarete fırsatlar ve istikrar getirmektedir" ifadelerini kullandı.

Ziyaret, Borsamız Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik ve Meclis Başkanımız M. Namık Köklüsoy'un TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TBB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın ve Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan'a hediye takdimleriyle son buldu.

Diğer Haberler

Haber Arşivi

Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası ve Konya Ticaret Borsası ev sahipliğinde düzenlenen 'İstihdam Teşvikleri Bilgilendirme Toplantıları'nın ikincisi gerçekleştirildi. Konya Valisi Cüneyit Orhan T ... Devamı

Bu topraklarda bereketi ve umudu hiç kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz.

'Burası Türkiye, Burada İş Var
' 'Burası Konya, Burada İş Var'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrıs ... Devamı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla TOBB Ekonomi Şurası'nda, "Burası Türkiye Burada İş Var" sloganıyla başlatılan İstihdam Seferberliği 2019'a, Konya'dan tam destek geldi. Ortak bildiri y ... Devamı

Türkiye'de girişimciliğin özendirilmesi amacıyla oda ve borsalarda 27 Şubat 2019 tarihinde TOBB İl Kadın ve Genç Girişimciler İcra Komitesi seçimleri gerçekleştirildi. Konya Ticaret Borsası (KTB)'de d ... Devamı

Borsamızda düzenlenen 'Konya Kenevir Çalıştayı'nda, kenevir üretiminin sağlam ve sağlıklı bir şekilde planlamak gerektiğine belirtilerek, Konya bölgesinin üretim noktasında önemli bir merkez olabilece ... Devamı