Haberler

İletişim : 0 332 342 14 44 E-mail: bilgi@ktb.org.tr      Tarih : 01.04.2020     Okunma Sayısı : 562

Koronavirüs (Covid-19) salgınından etkilenen iş âlemine destek olunması amacıyla İŞKUR tarafından "Kısa Çalışma Ödeneği" başvuruları alınmaya başlanmıştır. Bilindiği üzere kısa çalışma ödeneği; genel ekonomik, bölgesel, sektörel kriz ve zorlayıcı sebeplerle işyerindeki çalışma süresinin en az 1/3 oranında azaltılması veya faaliyetin en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde uygulanabilmektedir. Kısa çalışma uygulanması halinde gerekli şartları sağlayan işçilere, çalışılmayan dönemler için 3 aya kadar kısa çalışma ödeneği ödenmektedir.

Covid-19 kaynaklı zorlayıcı sebep gerekçesiyle yapılan kısa çalışma başvuruları için İşsizlik Sigortası Kanunu'na ekleme yapılmış olup; başvurunun yapıldığı tarihten önceki 3 yılda 600 gün ve üzerinde sigortalı olarak işsizlik primi ödenmiş olması şartı 450 güne ve son 120 gün fiilen sigortalı olması şartı da 60 güne indirilmiştir.

Kısa Çalışma Ödeneği başvuru şartlarının ve yönteminin anlatıldığı, ayrıca ilgili süreçte kullanılması gereken Kısa Çalışma Talep Formu, İşçi Listesi Formu ve e-posta adreslerinin yer aldığı dosya aşağıdaki ekte yer almaktadır.

Bildiğimiz üzere, Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılan Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeni ile tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ekonomik kararlar alınmıştır.

Alınan kararlar 18.03.2020 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından açıklanmıştı. Program metninde alınan kararlardan biri de Kısa Çalışma Ödeneğinin uygulanması üzerinedir.

23 Mart 2020 tarihinden itibaren başvuruları internet sitesi üzerinden alınmaya başlanan Kısa Çalışma Ödeneğinin kısa sürede sonuçlanması için bilgi notu ve video ektedir.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla.

Konya Ticaret Borsası Başkanlığı

Genel Bilgiler
Sıkça Sorulan Sorular
Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Bilgiler
İşverenlere Bilgi Notu
Kısa Çalışma Bildirim Listesi

Diğer Haberler

Haber Arşivi

Üyelerimizin finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak üzere 2020 Nefes Kredisi başlamıştır.

2020 Nefes Kredisi, Cirosu 25 Milyon TL'nin altında olan küçük işletmelerimizin faydal ...
Devamı

Koronavirüs (COVİD-19) salgınına karşı ülkemiz büyük bir mücadele vermektedir.

Bu bakımdan virüsün olumsu etkilerini ortadan kaldırmak için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığ ...
Devamı

Ortaya çıkan yeni tip Koronavirüs ( Covid-19 ) isimli hastalığa karşı devletimiz tüm kurumlarıyla etkin koruyucu önlemler almaya devam etmektedir. Gerek Sağlık Bakanlığı gerek Ticaret Bakanlığı söz ko ... Devamı

Konya iş dünyası: Paniğe gerek yok. Konya iş dünyası; Koronavirüse karşı paniğe gerek yok, ülke olarak yeterli gıda stoku, gıda üretimi ve sağlık ürününe sahibiz.

Konya Ticaret Odası (KTO), K ...
Devamı

TOBB Ticaret Borsaları Konsey Toplantısı'nda konuşan Konsey Başkanı Hüseyin Çevik, tarım ve gıdanın stratejik sektör olarak ulusal güvenlik kadar değer kazandığına dikkati çekerek, tarımsal üretim ve ... Devamı